Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Regionálnu značku získali ďalší výrobcovia

Tradičné maslo, smotana, tvaroh, výrobky z ovčieho mlieka, ríbezľové vína, med, čučoriedky, jahody a hydina, ale aj Kyjatické hračky, vyšívané textilné výrobky, keramické obrazy či party rozšíria zoznam výrobkov so značkou regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Rozhodla o tom vo štvrtok 11. júla v Tisovci Certifikačná komisia.

znacka_2019-2.jpg

Miestna akčná skupina MALOHONT v spolupráci s ďalšími miestnymi akčnými skupinami pôsobiacimi v regióne Gemer-Malohont - VSP Južný Gemer, MAS Cerovina, Partnerstvo Muránska Planina-Čierny Hron a VSP Stredný Gemer - vyhlásila 22.05.2019 piatu výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie regionálnej značky.

Do termínu uzávierky 24.06.2019 bolo dokopy prijatých 15 žiadostí, z toho 13 žiadostí od nových záujemcov a 2 žiadosti od držiteľov regionálnej značky, pričom kontrolou formálnej správnosti a úplnosti prešlo 13 z nich. Tieto žiadosti boli na základe popisu produktov, podporných dokumentov a vzoriek produktov posúdené Certifikačnou komisiou, ktorá zasadala vo štvrtok 11. júla v Tisovci a rozhodla o pridelení značky 13 žiadateľom.

Do zoznamu produktov so značkou regionálny produkt GEMER-MALOHONT pribudli nasledovné produkty:

 • Kyjatické hračky - Ladislav Hedvigi, Hnúšťa
 • Čučoriedky - Marek Blažej, Hnúšťa
 • Výkrmová hydina a očistená hydina - Ing. Ádám Gyuricky, Lenartovce
 • Med - Oskár Tóth, Riečka
 • Čierno ríbezľové vína - PÁDÁR s.r.o., Padarovce
 • Parta - Ivana Jackuliaková, Rimavské Zalužany
 • Výrobky z ovčieho mlieka - Agrofarma Dianiška s.r.o., Tisovec
 • Med - Marek Dianiška, Tisovec
 • Jahody - ANTAL s.r.o., Tornaľa
 • Tradičné maslo, kyslá smotana, tvaroh hrudkovitý, ghi maslo - Gemermilk rs, s.r.o., Rimavská Sobota
 • Ručne vyšívané textilné výrobky - Anna Agócsová, Hajnáčka
 • Keramické obrazy a darčekové predmety - Tímea Csanková, Gemerské Dechtáre
 • Krém s konopným olejom - Katarína Slaninová - KS PRÍRODNÉ MYDLÁ, Hrnčiarske Zalužany

 

„Novinkou, ktorá sa veľmi osvedčila, bola osobná prezentácia žiadateľov pred členmi Certifikačnej komisie, ktorí mali možnosť dozvedieť sa ďalšie doplňujúce informácie o žiadateľoch, ako aj o produktoch, s ktorými sa uchádzali o udelenie značky," priblížila Miroslava Vargová, manažérka MAS MALOHONT. Zároveň vyzdvihla rozbiehajúcu sa spoluprácu s miestnymi akčnými skupinami v regióne Gemer-Malohont, čo sa odrazilo nielen v celkovom počte a rôznorodosti predložených žiadostí, ale aj v rozšírení značky do ostatných častí regiónu. „Naše kapacity nepostačujú na to, aby sme oslovili výrobcov alebo boli prítomní vo všetkých častiach regiónu, preto vidíme v tejto spolupráci obrovský význam," uzavrela. Certifikáty o udelení značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT budú výrobcom odovzdané v priebehu júla.

Dokopy je v súčasnosti certifikovaných už 38 výrokov, resp. skupín výrobkov. Okrem vyššie spomenutých je to aj ovocie, ovocné šťavy a vína, včelie produkty, zelenina, mäso a mäsové výrobky, Muránske buchty, pagáče, mlieko, osivá obilnín a strukovín. Z remeselných výrobkov sú medzi regionálnymi produktami zastúpené tkané ľanové výrobky, textilné výrobky s tradičnou výšivkou, tkané výrobky z ovčej vlny, úle pre včely, keramické výrobky, vyšívané obrazy, prírodné mydlá a šampóny, drevené rezbárske výrobky, drotárske výrobky i spoločenská hra GemerNation.

Ochranná známka, ktorou sú tieto produkty označované, je zárukou toho, že sú vyrobené v regióne Gemer-Malohont a okrem toho spĺňajú aj ďalšie kritériá, ktoré sú posudzované v procese hodnotenia každé 2 roky:

- pochádzajú od miestneho výrobcu

- uprednostňuje sa využívanie tradičných postupov alebo miestnych zdrojov

- obsahujú určitý podiel ručnej práce

- sú jedinečné vo vzťahu k regiónu

Hlavným cieľom regionálneho značenia je pomôcť miestnym živnostníkom, remeselníkom a malým firmám s propagáciou miestnych výrobkov, a tým podporiť rozvoj regiónu a prispieť k jeho propagácii ako celku.

Ďalšia výzva na predkladanie žiadostí o udelenie regionálnej značky je naplánované na budúci rok, dovtedy je v pláne rozšíriť regionálne značenie aj na ubytovacie a stravovacie služby či zážitky v regióne Gemer-Malohont.


 

Certifikačná komisia - RP

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 19.8.2019

meniny má: Lýdia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka